Szájápolás terhesség alatt

2023.11.14

A terhesség alatt, a megváltozott hormonháztartás miatt, néhány esetben megfigyelhető, hogy kialakulhat ínyduzzadás- vérző íny, vagy egyéb fogászati problémák. Ezeket az eseteket megelőzni, ha nem is teljesen- de kezelni abszolút lehetséges! 

Tévhit, hogy a fogak a terhesség miatt/alatt nagyfokú romlásnak indulnak, amelyeknek a legtöbbször a fogeltávolítás a vége.
Tévhit, hogy azért romlanak a fogak, mert "a baba- elszívja a fogaktól a kálciumot". 


Már a gyermekvállalás gondolatától érdemes vitamint szedni, amely a terhesség létrejötte után, más-, már speciális vitaminkészítményeket ajánl a védőnő, valamint a nőgyógyász. Ezekben a komplex vitaminokban, pontosan akkora mennyiség található, amennyi a mama szervezetének, és a baba fejlődéséhez szükségesek. 
A szájápolásnál és a fogászati problémák megelőzése érdekében, már a gyermekvállalás gondolatától kezdve- érdemes elkezdeni foglalkozni, és megelőző lépések tenni a terhesség alatt kialakuló fogászati és dentálhigiéniai problémák kezelésében. 
A terhesség során a szervezetben jelen lévő góc (akár gócos fog), vagy a parodontológiai betegségek a- jelenlegi kutatások alapján- akár koraszüléshez is vezethetnek. 
A terhesség és a szoptatási időszak alatt, korlátozottak a kezelési, valamint a diagnosztikai lehetőségek, így a teherbeesés előtt erősen javasolt felkeresni fogorvosunkat egy szűrővizsgálat céljából, és az esetlegesen felmerülő problémákat, -még a teherbeesés előtt- teljeskörűen kezeltetni. Ebben az időszakban még nincs akadálya, sem a Rtg. felvétel készítésének, sem semmilyen fogászati kezelésnek. Tájékoztassuk orvosunkat a teherbeesési szándékunkról, és kérjünk tanácsot személyre szabottan a további fogászati látogatásokról (pl. terhességi kiskönyv- fogászati igazolás kiadása, következő szűrővizsgálat ideje). 

Szájápolás terhesség ideje alatt: 
A terhesség időszakára, szájápolási készletünket felújíthatjuk, tekintettel az alábbiakra: puha sörtéjű fogkefét válasszunk, mert (főleg a rosszullétek utáni fogmosások alkalmával), fontos hogy kíméljük a fogzománcot. Soha ne súroljuk vízszintesen a fogainkat, mindig lassú körkörös mozdulatokkal, vagy sepregető mozdulatokkal mossunk fogat. Puha sörtéjű fogkefe manuális és elektromos fogkefékben (fogkefe fejekben) is kaphatóak. Választhatunk akár a manuális fogkefék között gyermekeknek készült fogkefét is. amelynek kisebb a feje, így fogmosásnál kisebb eséllyel alakul ki kellemetlen garatreflex.
Fogkrémnél mindig fluorid tartalmú fogkrémet válasszunk! Tévhit, hogy a fluorid tartalmú fogkrémek károsak az egészségre, a fogkrémek a fluoridot, nátrium-fluorid formában tartalmazzák, amelynek mértéke: 1000-1500 ppm (part per million, azaz a milliomod ezred része). A fogszuvasodás első két szakaszában (caries incipiens és superficialis szakaszában, amely reverzibilis, azaz visszafordítható folyamat), a nátrium-fluorid fordítja vissza ezeket a folyamatokat. 
Fontos, a fogközök rendszeres tisztítása fogselyemmel, amely a fogak között maradt lepedéket távolítja el. Ehhez használható fogselyem, fogköztisztítő kefe is. Érdemes kipróbálni, hogy ebben az időszakban melyik eszköz használata a legkényelmesebb a páciens számára. 


Az első trimeszterben gyakoriak lehetnek a rosszullétek. Fontos, hogy a rosszullétek után közvetlenül ne mossunk fogat, csak sima vízzel öblítsük ki a szánkat. A fogmosással várjunk legalább negyed órát. Kereskedelemben kaphatóak speciális fogkrémek, amelyek kifejezetten sav-erózió okozta fogászati problémák megelőzésére, valamint kezelésére fejlesztettek ki. A terhesség alatt is használhatóak ezek a fogkrémek, és beépíthetőek a mindennapi szájápolásba.
A terhesség alatt előfordulhat ínygyulladás, valamint ínyvérzés is, ezek magas fokú szájhigiéniával megelőzhetőek. A hormonális változások miatt bekövetkező szájüregi problémák (mint az ínygyulladás, ínyvérzés), a terhesség, és a szoptatás végével, a teljes szervezettel együtt visszaáll az eredeti egyensúlyába. 

A terhesség alatt, bármilyen felmerülő probléma esetén javasoljuk, hogy keresse fel fogorvosát!