Helyes szájápolás lépései
A fogszuvasodás- és az abból eredő fogfájdalom, fogvesztés és a fogágybetegségek elkerülésének leghatékonyabb módja, a helyes és alapos szájápolás.
Naponta minimum 2x alaposan mossunk fogat, étkezés után. A fogmosás alatt ügyeljünk arra, hogy ne csak a külső mosoly felőli részt, hanem a fogaink szájpadlás,- valamint nyelv felőli oldalát, valamint kis- és nagyőrlő fogak rágófelszínét is alaposan megtisztítsuk. Ezek nehezen elérhető helyek, de megfelelő technikával és jó fogkefével ezt a problémát is leküzdhetjük.
Milyen a helyes fogmosási technika?
Attól függően, hogy elektromos vagy manuális fogkefét használunk, különböző fogmosási technikákat kell alkalmaznunk. Manuális fogkefe esetén soha ne vízszintes súroló mozdulatokat, hanem körkörös,- vagy sepregető mozdulatokat alkalmazzunk. Nagyon fontos információ, hogy a fogmosás nem akkor a leghatékonyabb, ha erősen súroljuk a fogak felszínét, mert ez hosszútávon a zománc elvékonyodásához és kopásához vezet, amelynek következtében a fogak érzékennyé válnak, és szuvasodás következhet be. Ez sajnos visszafordíthatatlan folyamat.
Ne csak a fogak felszínét, hanem az a fog és az íny találkozásánál lévő részt se hagyjuk ki!
Milyen fogkefét válasszon? Manuális és elektromos fogkefe esetében is fontos, hogy puha sörtéjű (soft) fogkefét válasszunk, kerüljük a keményebb (medium) sörte erősségű fogkeféket, mert a fogak kopásához, és az íny visszahúzódáshoz vezethet, amennyiben erősen rányomjuk a fogaink felszínére.
Mi a különbség a manuális és az elektromos fogkefe között?
A manuális és az elektromos fogkefe közötti alapvető különbség, hogy az elektromos fogkefe elvégzi helyettünk azokat a speciális technikai mozgásokat, amelyeket nekünk a manuális fogkefével kellene elvégeznünk.
Az újabb elektromos fogkefék sok hasznos funkcióval bírnak, mint pl.: időmérés, nyomásérzékelés, vagy akár az okostelefonunkra telepített applikáció segítségével, a fogmosás helyességét monitorozhatjuk is.
Fogkrémek kiválasztásánál, mindig törekedjünk a fluoridos fogkrém használatára. Tévhit, hogy a fluoridos fogkrémek károsak, mert a fogkrémek a fluoridot nátrium-fluorid formában tartalmazzák.
A nátrium-fluorid, a fogszuvasodás -még láthatatlan, de kezdeti szakaszában-, (caries incipiens és superficialis, ami reverizbilis, azaz visszafordítható folyamat), visszaépíti a fogzománcot, azaz reminalizálja azt, így megelőzve a fogszuvasodást.